Volim da gostim i hranim ljude. Nažalost, često umem sebe da precenim, pa iz želje da nekoga impresioniram ili da mu udovoljim rezultati moga truda budu katastrofalni. Ustvari, ne mogu da kažem da su u tom slučaju moja jela nejestiva, već ja sebe i moje kuvanje doživljavam kao totalni neuspeh:
1. zbog toga što se premorim,
2. zbog toga što se unervozim i
3. zbog toga što jela ne ispadnu baš onako kao sam želela.
Jedna od mojih "katastrofa" je izgledala ovako: skuvala sam tri glavna jela: svinjetina u soku od pomorandže i limuna sa pečenim krompirom, pečeno pile sa pirinčem i zapečene rigatone sa mlevenim mesom. Šta sam time želela da postignem? Želela sam udovoljim onima koji možda više vole piletinu i onima koji preferiraju jela od testenine. Bilo je tu salata, sireva, umaka, krekera i dva dezerta: jedan čokoladni i jedan "beli", za svaki slučaj. Pored toga što sam se jako umorila, gosti su bili pomalo "pretrpani" izborom koji sam im ponudila, probali su od svega po malo i na kraju je ostalo mnogo jela u frižideru koje se danima tu vuklo. Moja prva greška je bila upravo ta što sam najpre mislila na...goste, a ne na sebe. Da, da. Nisam bila sigurna u svoj izbor jela, pa sam da bih svima udovoljila skuvala sam još dva. Velika greška! A, o tome koliko je sve to koštalo da ne govorim! Druga greška je bila ta što su jela koja sam pripremila zahtevala mnogo posla, pripreme, pribora i pranja. Ne, ja nisam isuviše stroga prema samoj sebi, samo želim da budem opuštena i nasmejana domaćica koja će svojom pojavom i kuvanjem učiniti da se gosti lepo osećaju. Kako to postići? Evo nekoliko saveta do kojih sam došla pravljanjem istih grešaka iznova i iznova:
Jelovnik:
- izaberite proverene jela koja ste već ranija kuvali.
- izaberite recepte koje možete spremiti unapred.
- izaberite jednostavna jela.
Planiranje:
- obavite kupovinu dan-dva unapred
- sve stavite na papir da ne bi nešto zaboravili.
- tok stvari pred večerinku je uglavnom sledeći: 1. sve pripremi i stavi u frižider, 2. sredi haos u kuhinji, 3. postavi sto, 4. izvadi posuđe za serviranje, 5.tuširanje, oblačenje, šminkanje
Najvažnije stvari koje treba imati na umu su sledeće: vaši prijatelji dolaze da vide vas i nije potrebno nikoga impresionirati.
Kako ja to sada radim?
Pošto su moji prijatelji uglavnom mesožderi (kao i većina Grka) i nisu baš ludi za egzotičnim jelima ili povrćem ja spremim ono što svi vole: meso. Izaberem najlakši način njegove pripreme: mariniranje, trpanje u rernu i za to vreme mogu biti slobodna radeći nešto drugo. Moj recept za pileći giros je doživeo veliki uspeh:
Pileći giros u rerni
(za 4 osobe)
Za serviranje:
4 pite (grčke debele tortilje)
seckani paradajz
luk na polumesece
seckani peršun (ja volim svež umesto suvog, ali vi upotrebite šta god više volite)
tzatziki sos
Za piletinu:
4 komada pilećih grudi
4 čena belog luka sitno seckanog
sok od jednog limuna
2 kašičice sirćeta od crvenog vina
2 kašike maslinovog ulja
2 pune kašike kisele pavlake
1 kašika suvog origana
so i biber
Pomešajte sve sastojke sem piletine. Dodajte u marinadu pileće grudi, pomešajte i ostavite u frižideru da odstoje oko sat vremena.
Brzi tzatziki sos:
450 grama kisele pavlake
1 krastavac, očišćen, sa odstranjenim semenkama i iseckan na sitne kockice
3-4 rendana čena belog luka
1 kašičica belog sirćeta
limunov sok po želji
so, biberi i malo maslinovog ulja
Očišćeni i seckani krastavac iscediti od suvišne tečnosti (koristi cediljku, krpu ili papirni ubrus), pomešati sa ostalim sastojcima, staviti u činiji i odložiti u frižideru da se sjedine ukusi i da se ohladi.
Zagrejte rernu na 180 stepeni. Obložite veliki pleh aluminijumskom folijom. Izvadite piletinu iz marinade i naređajte je na pleh. Peći 20-30 minuta. Izvadite piletinu i ostavite je da odstoji jedno 10-ak minuta, a zatim je isečite poprečno na trakice.
Stavite na tortilju piletinu, zatim tzatziki sos, paradajz, luk i malo seckanog peršuna, umotajte i uživajte!
Pošto nemamo mogućnosti da pravimo roštilj, a smatram da je lepo da na večerinki postoje makar dve vrste mesa, ja lepo naručim suvlaki tj. ražnjiće iz obližnjeg "giradiko".
Tzatziki uvek napravim dan unapred.
Prženi krompir je obavezan. Ja ga oljuštim, isečem i natopim ga vodom da ne pocrni. Kada dođu gosti ja ga ispržim u puno vrelog ulja. Druga varijanta je "moj" čuveni manastirski krompir.
Nekako volim, ne znam zašto, da pored mesa imam i neko jelo od testenina. Naročito mi je brzo i lako napraviti zapečenu testeninu sa sirevima, mada kada je vrućina obično to bude neka salata sa makaronama, kobasicom, kačkavaljem, paprikama, krastavcem i lukom.
Tu je grčka "seljačka" salata: luk isečem unapred, krastavac takođe, paradajz dodam pred služenje i začinim je uljem, sirćetom, origanom. Tanjir sa sirom i kačkavaljem stoji spreman u frižideru.
Pivo, belo vino i sokove stavim dan unapred da se dobro ohlade. Koktele nikada ne mućkam, a uvek pri ruci imam neki aperitiv za one koje vole.
Dezert pravim dan unapred. Ne bakćem se kolačima koje nikada nisam pravila, a torte se ne usuđujem da pravim naročito ako se radi o nekoj komplikovanoj i teškoj. Sada to obavezno bude neki lakši kolač po mogućstvu čokoladni kao što je na primer brownies ili neki recept iz knjige Najdžele Loson koji nikada ne "omane". Sladoleda uvek ima u zamrzivaču , kao i činija sezonskog voća na stolu.
Što se tiče postavljanja stola, e tu sam baš jednostavna: moje večerinke su uglavnom u stilu "posluži se sam". Naređam jela, stavim tanjire "na gomilu", pribor za ručavanje i salvete , pa svako sebi servira ono što želi. U tom slučaju, kada je u pitanju pileći giros, ja isečem tortilje na četvrtine, stavim piletinu u posudu za posluživanje, pa gosti "umaču" tortilje u tzatziki i viljuškom jedu meso. Uvijanje girosa je nekako isuviše komplikovano za goste.
To je to. Jednostavno i brzo, bez mnogo truda i muke.
A, kako vi gostite ljude? Šta spremate? Imate li i vi neki savet?